Kildesorteringen din ble til en vase og lampe
Nå får den kildesorterte glassemballasjen din nytt liv som håndlagde vaser og lamper.
Bruktbutikken OMGJØRAS har inngått ett samarbeid med Studio Sirkel, som har donert lamper og vaser fra «Smelta»-kolleksjonen. Fra torsdag 07.mai er vasene og lampene til salgs hos OMGJØRAS til en rabattert pris.
– Vi syns det er stas å kunne vise hva den kildesorterte glassemballasjen til våre innbyggere kan bli til. Tenk at det her tidligere har vært vinflasker og syltetøyglass! sier butikksjef Linda Bergseth hos OMGJØRAS.
I 2025 fikk alle innbyggerne i Eidsvoll, Hurdal, Nannestad og Ullensaker sin egen beholder for å kunne kildesortere glass- og metallemballasje hjemme. ØRAS leverer dette til Sirkel Glass sitt anlegg i Fredrikstad, og det er nettopp noe av dette glasset som er blitt vasene og lampene i «Smelta»-kolleksjonen.

Håndlaget i varmen
Glassblåser Heidi Skofsrud i Studio Sirkel former hvert produkt for hånd. Glassmassen holder over 1100 grader og har konsistens som tykk honning. Tidligere har Studio Sirkel blant annet hatt samarbeid med en rekke Michelin-restauranter, men nå ønsket glassverkstedet å prøve noe nytt.
– Med dette prosjektet får glassemballasjen innbyggerne har kildesortert komme tilbake til dem, bare i en ny form. Målet er å vise verdien i å ta vare på ressursene, sier Skofsrud.
Studio Sirkel er det eneste glassverkstedet i Norge som kun bruker 100 prosent resirkulert glassemballasje i produksjonen.
Unikt produkt i en unik butikk
Bruktbutikken OMGJØRAS åpnet dørene for første gang i 2017, og siden den gang har flere tusen tonn med varer blitt reddet og gått til ombruk. Når de unike vasene og lampene fra «Smelta» kommer i butikken er dette som hånd i hanske.
– Vi jobber hver dag for å redde varer og gi dem ett nytt liv i ombruk. Så det å få slike unike produkter som «Smelta»-kolleksjonen fra Sirkel Studio inn hos er jo i vår ånd, sier butikksjef Bergseth hos OMGJØRAS.
I 2025 gikk totalt 691 tonn til ombruk. ØRAS streber hele tiden for å flytte avfallet oppover i avfallshierarkiet og har gjort flere tiltak for økt ombruk. Brukte gjenstander blir solgt gjennom bruktbutikken OMGJØRAS, her jobbes det stadig med å øke tilbudet med utvidelse av sortiment. I 2025 ble 112 214 artikler reddet hos OMGJØRAS.
106 000 tonn
Studio Sirkel er eid av Sirkel Glass, non-profit produsentansvarsselskapet som har ansvar for innsamling og gjenvinning av glassemballasje i Norge. I 2025 ble over 106 000 tonn glass- og metallemballasje samlet inn nasjonalt og fraktet til anlegget i Fredrikstad. Mengden har økt med 3,23 prosent fra 2021 til 2025. 95 prosent av glassflaskene som settes på markedet går tilbake til gjenvinning. Det meste sendes for å bli ny glassemballasje, men en liten del havner i Studio Sirkel.
«Smelta»-kolleksjonen lanseres hos OMGJØRAS torsdag 07.mai
Kontakt:
Stine Cecilie Granlund, kommunikasjonssjef ØRAS stine@oeras.no / 97144951
Heidi Skofsrud, glassblåser Studio Sirkel heidi.skofsrud@sirkel.no / 48246100









